Intelekt a ráj srdce aneb kdo komu slouží

Při sledování událostí na domácí politické scéně jsem se dlouho nemohla k ničemu vyjádřit. Prostě mi to nešlo. A není to okurkovou sezónou, protože závažných témat je mnoho. Leží nám na stole k ratifikaci mezinárodní Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, která více než o bezpečí žen je snahou protlačit genderovou ideologii do praxe už od školek. Nacházíme se uprostřed migrační krize, která může být začátkem konce Evropy jak jí známe. Každou chvíli se ocitáme jednou nohou na začátku celosvětového válečného konfliktu, který by mohl být tím posledním. Sužuje nás nedostatek vody, půda je zdevastovaná a zamořená jedovatými chemikáliemi, které měli být dávno zakázané a mnoho dalšího.

A co naše politická reprezentace v Parlamentu? Hádá se kdo je větší ožrala, komunista, zloděj, populista nebo plagiátor. Osobnosti politiků se natřásají a každá se snaží nahnat body a dát soupeři smeč. Samozvaní intelektuální giganti nám zcela otevřeně sdělují, že se vzdělancům věhlasných univerzit nesluší oponovat, že jejich pravda je jediná správná a každý jiný názor je automaticky lží a uráží se, že do debaty vůbec zvou někoho s jiným než jejich názorem.

Tento poslední příklad výborně popisuje dnešní dobu. Je úplně jedno co se reálně děje, a že skrze kohokoli může přijít smysluplné řešení, předstírá se, že důležitější je obal věcí. Obal řečeného. Intelektuálně líbivě zabalený pohled na věc, který je podpořený křikem pár jedinců, kteří jsou přesvědčení o své jediné pravdě a tu chtějí vnutit všem.

Kde jsou zájmy lidí a národů, kde je pravda, kde je služba, co je potřeba vykonat?

Ó, vy naivové, o to tady přeci vůbec nejde. Jde o to mít vliv, mít moc a mít osobní prospěch. Jak na to? Prý existuje tajný plán, kterým se řídí většina parlamentních stran:

  1. Udělej si marketingový průzkum.
  2. Zjisti, která témata hýbou společností a co chtějí lidé slyšet.
  3. Pak to opakuj stále dokola jako kolovrátek v jakékoli situaci a odpovídej tak na jakékoli téma (pozor může se měnit v tom případě neváhej popřít původně řečené).
  4. Vždy je důležité do někoho kopat. Vybírej pečlivě! Bezpečné je to dnes například do komunistů a do jejich rodičů. To rozpumpuje emoce a lidé se s tím rádi v bezpečí domova ztotožní.
  5. Je důležité vyhovět požadavkům jakékoli menšiny a náležitě to zviditelnit – možná se divíš, ale i když jde maximálně o pár desítek lidí – na sociálních sítích a v médiích to vypadá jako by těchto pár jedinců rozhodovalo volby a je to super levný a efektivní postup – budou to šířit dál všechna média a ty budeš za svobodomyslného liberálního demokrata, ať už je tvá minulost jakákoli.
  6. Je nutné za všech okolností lidi uklidňovat s tím, že o nic nejde, všechno zvládneme, že se nic neděje a hlavně „nešířit strach“ a když tak jedině ten správný. Tím je dneska například debata o vystoupení z EU. Tam neváhej vytáhnout zemljanky, válku, hladomor, novičok a třeba i mráz na území Čech. Tady projde všechno (pozor může se taky proměnit!).
  7. Ujistit lidi, že bude už jen lépe a vysměj se každému kdo projeví jakoukoli obavu. To je nejdůležitější bod! Lidé nechtějí změny. A když tak slibuj jedině ty k lepšímu, bez jakýchkoli omezení a ztrát.
  8. Pokud naplníš výše uvedené – máš vyhráno. Pak stačí pár peněz, dobrá kampaň a je to.
  9. Jediné co by mohlo celý projekt ohrozit – a na to vážně bacha! No, že by lidé odhlédli od osobnosti tvojí, svojí a všech ostatních a dávali pozornost tomu co skrze každého přichází. To by byl průšvih. Pak by si mohli začít všímat, že něco neštymuje. Mohli by dát za pravdu i někomu NESYMPATICKÉMU jenom proto, že má, považ jak směšné, PRAVDU. A to ještě k tomu i na přeskáčku – jednou projde blbost a jednou moudro a jen obsah řečeného je podstatný! Třeba by si všimli, že pravda může projít i skrze někoho kdo byl v minulosti třeba lenoch nebo i lump a pak by hrozilo, že se probudíš i ty a pak by ta stará hra holt skončila…

Přeji nám všem krásné léto, klid mysli a radost v srdci. Nechť skrze každého z nás promlouvá moudrost (aspoň někdy) pro dobro všech a ať jí (čím dál častěji) i slyšíme.

Lucie

Komentáře